Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Avrupa Birliği Patenti Nihayet Geliyor - Basın Bülteni

Adres: Polaris Plaza Ahi Evran Cad. No:21 Kat:17 Maslak - İstanbul 34398

Telefon: 90 212 329 00 00 PBX

Fax: 90 212 329 00 00

Yetkili Kişi: Destek Patent

Web: www.destekpatent.com.tr

Ekli Görseller & Dökümanlar

Avrupa Birliği Patenti Nihayet Geliyor

Tarih: 07.07.2012
Yıllardır Avrupa Birliği Devletleri arasında tartışma konusu olan “Avrupa Birliği Patenti” artık bir hayal olmaktan çıkıyor. Topluluk Markası (CTM) ve Topluluk Tasarımı korumasını hızlıca uygulamaya alan Avrupa Birliği ülkeleri 70’li yıllardan beri bir türlü AB’de tek patent sistemini başaramamışlardı.

Avrupa Patent Ofisi resmi web sitesinde yayınlanan habere göre Avrupa Konseyinin 28-29 Haziran 2012 tarihli toplantısında AB’ye üye 27 ülkeden İspanya ve İtalya bu sistemi onaylamadığı için onlarsız sistemin devreye alınması kararı çıktı, ancak adı henüz tam olarak netlik kazanmadı: Avrupa Birliği Patenti (EU patent), Üniter Etkili Avrupa Patenti, Topluluk Patenti veya Avrupa Topluluk Patenti olabilir.

Uzun görüşmelerin neticesinde, 29 Haziran 2012 itibarıyla üye ülkeler “Avrupa Patent Mahkemesi”nin merkezinin Paris olması üzerinde anlaştılar. Londra ve Münih’te ise buna bağlı yetkili mahkemeler yer alacak. Yani Fransa kazandı; Almanya ve İngiltere ise ikinci planda istediğini elde etti. Avrupa Patent Mahkemesi A.B. çapında Avrupa ve Topluluk Patentlerinin ihlali ve iptali konularında ayrıcalıklı bir yetki ile donatılacak.

Hemen uyaralım: söz konusu Avrupa Birliği Patenti, Türkiye dahil 38 ülkenin üye bulunduğu Avrupa Patent Sözleşmesi kapsamındaki “Avrupa Patenti”nden farklı. Öncelikle Avrupa Patenti Avrupa Birliğinin sınırlarını aşan bir sistem ve Avrupa Patentinde tescil kararı ile birlikte patentin geçerli olabilmesi için her ülkede ulusal validasyon ve tercüme gerekebiliyor, hukuki ihtilaflarda ülke mahkemeleri devreye giriyor.

Öte yandan, Avrupa Birliği Patenti ile şimdilik İspanya ve İtalya hariç AB ülkelerinde tek tescil ve hukuki yaptırım çağı başlayacak. Yani AB ülkelerinin herbirinde Avrupa Patentinin ulusallaştırılması yada validasyon işlemi tarihe karışacak. Yeni sistem tercüme zorunluluğu açısından tahmin edeceğiniz üzere İngilizce, Almanca ve Fransızcayı baz alıyor. Tercüme zorunluluğu ortadan kalkacak, maliyetler düşecek. Bir mahkemedeki yargı süreci tüm üye ülkelerde geçerli olacak. Ülke Patent Ofislerine ayrı ayrı patent harçları ödemek yok, tek merkeze ödenecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Ersin Dereligil, “Türkiye açısından Avrupa Birliği üyeliği olmadığı için şu aşamada bu kararın Türkiye sınırları içersinde direkt bir etkisi yok, ancak Türk patent başvurularının Avrupa ayağında korunmasında sistemin sunacağı tüm avantajlardan bizler de yararlanacağız. Genel bilgi açısından bu sürece gelene dek yaşanan sıkıntılar beş başlıkta toplanıyordu: (1) Avrupa Birliği Patenti için geçerli diller hangisi olacak? (2) Kurulacak Avrupa Patent Mahkemesinin yeri nerede olacak? (3) Ulusal Patent Ofislerinin rolü ne olacak? (4) Ulusal patent mevzuatlarının tamamen uyumlaştırılması (5) Her ülkenin patent harçları gelirleri ne olacak? Detaylara girmeyeceğiz ama biraz politik, biraz ekonomik, biraz da ülkesel gurur meselelerinden ilk iki konu çetin pazarlık ve tartışmalarla geçti” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Avrupa Patent Ofisi Başkanı Benoît Battistelli: “Avrupa Patent Sisteminin oluşturulmasına yönelik uzun zamandan beridir özlemle beklenen bu büyük adım ile birlikte, Avrupa inovasyonunu artırmanın ve endüstrideki rekabeti güçlendirmenin mevcut ekonomik belisizliklerin üstesinden gelmenin en iyi yolu olduğuna olan inancını ispatlamıştır. Şu anki patent sisteminin basitleştirilmesi KOBİ’lerden üniversitelerdeki ve araştırma kurumlarındaki buluşçulara kadar herkese fayda sağlayacak. Bu tarihi kararda emeği geçen tüm Avrupalı karar mercilerine en içten teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Sayfa URL'si: