Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Annelerin Doğum Koçu Bilgi Eğitim’de Yetişecek! - Basın Bülteni

Annelerin Doğum Koçu Bilgi Eğitim’de Yetişecek!

Tarih: 22.04.2014
Normal doğuma bir destek de Bilgi Eğitim’den geliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Bilgi Eğitim’de 24 Mayıs’tan itibaren normal doğumu teşvik etmeyi hedefleyen; anne sütü ve emzirme danışmanlığından doğum nefesine, öfke kontrolünden doğum evrelerine kadar özel ve faydalı konu başlıkları ile ‘Doğum Koçluğu (Doula) Sertifika Programı’ başlıyor. Türkiye’deki üniversite sertifikalı “ilk” program olan Doğum Koçluğu (Doula) Sertifika Programı’, ebelik ve hemşirelik son sınıf öğrencilerinden mezunlarına, beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerinden psikologlara kadar geniş bir katılımcı grubuna açık olacak

Sağlık Bakanlığı’nın da son yıllarda büyük destek verdiği normal doğumu teşvik etmek ve yüzde 50’ye varan sezaryen oranlarını azaltmak için Bilgi Eğitim’de ‘Doğum Koçluğu (Doula) ve Eğitmenliği Sertifika Programı başlıyor. 24 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santralİstanbul Kampüsü’nde 80 saat Doğum Koçluğu (Doula) Sertifika Programı, 96 saat Doğum Koçluğu (Doula) ve Eğitici Eğitimi Sertifika Programı olmak üzere iki farklı şekilde beş modül halinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’deki üniversite sertifikalı “ilk” program olan Doğum Koçluğu (Doula) Sertifika Programı’, Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nin ebelik, hemşirelik son sınıf öğrencilerinden mezunlarına, beslenme ve diyetetik bölümü öğrenci ve mezunlarına, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü öğrenci ve mezunlarından psikologlara ve Sağlık Yönetimi Bölümü mezunlarına kadar geniş bir katılımcı grubuna açık olacak.

Anadolu’da da düzenlenecek

Alanında uzman isimlerin ve akademisyenlerin eğitim vereceği programın hedefinin ‘Anne Dostu Hastane Projesi’ kapsamında bu formata uygun ebeler yetiştirmek, doğum ağrı ve nefes tekniklerini öğreterek normal doğumu desteklemek, doğum evrelerini öğretmek, anne sütü ve emzirmenin önemini anlatmak, doğum öncesi erken hastane başvurularını azaltmak olduğunu açıklayan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Bilgi Eğitim yetkilileri, sertifika programlarının Anadolu’da da düzenleneceğini belirtti.

Sertifika Programı’nın içeriği ile ilgili de bilgi veren yetkililer, programda doğum koçluğunda iletişim teknikleri, anne sütü ve emzirme danışmanlığı, doğum sonu kadın sağlığı ve doğum koçunun rolü, temel doğum bilgisi, doğum nefesi, öfke kontrolü gibi çok özel konu başlıkları yer alacağını ifade etti.

Doğum Koçluğu ve Eğitmenliği Sertifika Programı’nın ücreti ise 2 bin TL olarak belirlendi.Sektörler:
Sayfa URL'si: