Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
2010; ZÜCCACİYE SEKTÖRÜNDE MARKALARIN YILI OLACAK… - Basın Bülteni

2010; ZÜCCACİYE SEKTÖRÜNDE MARKALARIN YILI OLACAK…

Tarih: 25.12.2009
Bildiğiniz gibi sofra ve mutfak eşyaları sektöründe çok sayıda üretici, toptancı, perakendeci, ithalatçı ve ihracatçı firma yer alıyor. Yaşadığımız son krizde bu firmaların etkilenmeleri de birbirinden farklı oldu. Krizin başında ortaya çıkan ani talep daralması, herkesi önlem almaya yöneltti. Tüketici talepleri azaldı ve tüm kesimler tasarruf önlemleri aldı. Bu durumda ithalatçı firmaların çoğu siparişlerini iptal ettiler. Özellikle kendi öz sermayeleri ile çalışmayıp kredi kullanan itahalatçılar, bankaların baskısıyla adeta kilitlendi ve büyük sıkıntılar yaşadılar.


2009’un Nisan ayından itibaren talepte tekrar bir artış oldu. Ekonominin gerçeği şudur ki: ihtiyaçlar yok olmaz, ancak ertelenebilir. 2009 yılsonu itibariyle kriz psikolojisi kaybolmaya başladı ve bu satışlarımıza olumlu bir şekilde yansıdı. Yılın geneline bakacak olursak sektörde 2009 kâr oranları 2008 yılına göre elbette düşüş gösterecek ve 2008’deki %11 olan kâr oranı 2009’da %5’lere düşecek. 2010’da ise; kâr oranının, krizden çıkış yılı olacağı için 2009 ile aynı düzeyde olacağını öngörüyoruz. Bunda sektördeki rekabette etkili olacak. Ayrıca 2010 yılında büyümenin, sektörün perakende segmentinden geleceğini düşünüyorum.


Kriz dönemlerini fazla kayıp yaşamadan atlatmak istiyorsanız son tüketici bazında farklılıklar yaratmanız gerekiyor. Bu yüzden 2001 krizini takip eden yıllarda markamızı farklılaştırmak için Hisar Stuido tasarım ekibinin kurduk ve Swarovski ile bir işbirliğine gittik. Bu işbirliği çerçevesinde yapmış olduğumuz tasarımlarla Design Management Europa gibi pek çok ödül aldık. Krize de bu anlamda hazırlıklı girmiş olduk. Tasarım birikimi ve yenilikçi anlayışımız sayesinde 2008 ve 2009 yılında tüketiciye farklılık sunma şansına sahip olabildik. Son yıllarda tüketicilerin kalite ve tasarım farkındalıkları oldukça yükseldi. Hisar Studio’nun hayat verdiği özel tasarım ürünlerimize ciddi bir talep oldu Örneğin krize rağmen Swarovski taşlı ürünlerimiz çok ilgi gördü ve 100 bin gibi bir satış rakamına ulaştı. Krizde dikkatimizi çeken bir diğer nokta da çeyiz setlerinin satışının iyi gitmesi oldu. 2009 yılında ayda ortalama 2 bin adet çeyiz seti satışı gerçekleştirdik.


2010 ile ilgili en önemli hedefimiz ise mağazalaşmak. Bu konuda ciddi adımlar atacağız. 32 ülkeye ihracat gerçekleştiren, 1.200 satış noktasında yer alan, çelik ürün grubunda ömür boyu garanti veren markamızın 2010 yılında da, sağlam adımlar atarak daha da büyüyeceğine inanıyoruz.


İsmail Erdoğan
Hisar Çatal, Kaşık ve Paslanmaz Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkan Vekili


Etiketler: zuccaciye , 2010 , ekonomi , Swarovski
Sayfa URL'si: