Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
%100 Ekolojik Pazarlar - Basın Bülteni

Yetkili Kişi: Ekolojik Pazar

Web: ekolojikpazar.org/

Ekli Görseller & Dökümanlar

%100 Ekolojik Pazarlar

Tarih: 27.12.2011
%100 Ekolojik Pazarlar Hakkında:

Amaçları

· Ekolojik sertifikalı ürünlerin üreticiden her kesimden tüketiciye en kısa, ucuz yoldan ve uygun koşullarda, güvenli bir sistem dahilinde ulaşmasına olanak sağlamak,

· Ekolojik ürün bilgisinin yaygınlaştırılması, tüketici eğitimi ve talep oluşturulması,

· Denetimli, güvenilir, belgeli, sağlıklı ürünler sunarak halk sağlığına katkıda bulunmak,

· Ekolojik tarıma geçen çiftçilere pazar desteği sağlarken yeni üreticilerin/yatırımcının teşvik edilmesi yolu ile sektörün gelişimine katkıda bulunmak,

· Sosyal ve ekonomik takas modeli olan halk pazarlarının geliştirilmesi,

· Su ve toprak kalitesi ile biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlamak.

%100 Ekolojik Pazar Ne Getirdi?

Sağlıklı beslenmemiz, havanın, toprağın ve suyun temiz kalması gibi olumlu etkilerinin yanında saymak gerekirse...

· Halk, çiftçi ve özel sektör üzerinde yarattığı olumlu etki ile sektörün iç pazarda gelişiminin önü açıldı, üretim ve ithalat çeşit ve kalite olarak arttı.

· Ekolojik ürünler toplum tarafından tanınır, bilinir ve her kesimden kullanıcıya ulaşılabilir hale geldi.

· Sadece birinci elden %100 Ekolojik Pazar müşterilerine organik ürünleri ulaştırmanın yanında diğer organik pazarlar, dükkanlar ve internet pazarlama sistemlerini de destekleyerek daha fazla kullanıcının ekolojik ürünlere ulaşmasını sağladı.

· Halk ve çevre sağlığı, sosyo-ekonomik döngülerin iyileştirilmesi adına fark yaratılabileceğini göstererek, başarılı bir sosyal ve ekolojik sorumluluk projesi örneği oldu.

· Ekolojik Pazarlar söyleşiler, kutlamalar, tüketici/kullanıcı bilgilendirme çalışmaları, diğer STK faaliyetleri, yemek alanı, çocuklar için etkinlik alanı, resitaller, geri kazanım üniteleri ile aynı zamanda sosyal bir alan oldu.

· Güvenli alışveriş olanağı sağladı. İstanbul Tarım İl Müdürlüğü ve Sarıyer Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler ve habersiz olarak yapılan akredite laboratuvar analizlerinde pestisit kalıntısı bulunmaması bu güveni destekledi.

%100 Ekolojik Pazara Kimler Geliyor?

Pazar müdavimleri orta ve yüksek gelirli, eğitim ve kültür seviyesi yüksek, sağlıklı yaşam ve ekoloji bilinci olan duyarlı ve seçici kişilerden oluşuyor. Katılımcı profili üretici ağırlıklı olan pazarda bugün de üretici sayısı, temsilci sayısının 2,4 katı.

Pazar sadece buraya gelenlerin değil, aynı zamanda İstanbul’un değişik noktalarına ürün pazarlayan firmaların da tedarik kanalı oluyor. Böylece çok daha fazla insanın ekolojik ürünlere ulaşmasına katkıda bulunuyor.

Türkiye’de ekolojik ürün üretim ve kullanımını adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir alışveriş modeli aracılığıyla yaygınlaştırmak amacıyla ilki Şişli Belediyesi ortaklığı ile kurulan %100 Ekolojik Pazarın ardından diğerleri geldi. 2008’de Antalya ve Samsun pazarları, 2009’da İstanbul’da Kartal, 2010’da Beylikdüzü ve Bakırköy Pazarları açıldı.

%100 Ekolojik Pazar’ın ardından Bursa Nilüfer ve Ankara Çankaya Belediyeleri de kendi organik pazarlarını açtı. Pazarın ikinci yılında Dr. Ali Kamışlı, Eskişehir’de “Bir zamanlar komşulara, Eskişehirliye ekolojik ürünü anlatmaya çalışırken, şimdi aranır olduk” diyerek projenin nasıl bir zincirleme etki yarattığını gözler önüne seriyor.

Kirazlı köyünde, ekolojik ürün üreticisi Gürsel Tonbul’un da desteği ile üreticiler organik tarıma geçiyor, ayrıca bu ürünlerin satışı için köy pazarı kuruluyor. Fethiye’de üreticiler organik ürünleriyle çiftçi pazarına iniyor.

%100 Ekolojik Pazarda Denetim

· %100 Ekolojik Pazarda satışa sunulan tüm taze ürünler tezgâhlara yerleştirilmeden önce Buğday Derneği ekibi tarafından miktarları kayıt altına alınıyor, tüm mali belgeleri ve kargo fişleri kontrol ediliyor. Akşam tezgâhta kalan ürünler tekrar kayıt altına alınıyor. Bu denetim tüm %100 Ekolojik Pazarlarda yapılarak, üreticilerin ekolojik ürün sertifikasında kayıt altına alınan miktarların üstünde satış yapmalarının önüne geçiliyor.

· Tarım il müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerince belirli periyotlarla denetimler yapılıyor, tezgâh sahiplerine bilgilendirme/eğitim veriliyor.

· Dönem dönem bağımsız kuruluşlar aracılığı ile zirai kalıntı analizleri yapılıyor.

· Mamul ürünlerde gıda üretim izni, sertifika, etiket ve parti numarası denetimi yapılıyor. Etiket bilgisi yönetmeliklere göre eksik/yetersiz olan veya üretim izni olmayan ürünlerin satışına izin verilmiyor.

· Mamul ürünlerde her üretici ve markanın pazara gelen ürün çeşitleri, etiket bilgileri ve mali belgeleri hakkında yetkilendirilmiş kuruluşa yılda iki defa raporlama yapılıyor.

· Taze sebze ve meyvede pazara ürün getirmeden önce muhakkak sertifika veya sertifikanın yetişmediği kısa dönemler için yetkilendirilmiş kuruluştan üretici ismi, kodu, statüsü ve ürün listesi içeren imzalı kaşeli resmi bir yazı isteniyor.

· Sertifikalardaki güncelleme ve standardizasyon farkı sebebi ile sertifikalar yeterli görülmüyor ve yetkilendirilmiş kuruluşlar ile haftalık iletişim kurulup gerekli görüldüğünde kontrol raporları isteniyor.

· Kontrol ve sertifika kuruluşları tarafından denetlenen üretici arazi ve depolarına kritik dönemlere Buğday Derneği ziraat mühendislerince de ziyaretler edilerek pazarlara gelen ürünlerle arazi ve depolardaki ürünler çeşit ve miktar olarak karşılaştırılıyor. Aracı kuruluşların stok takiplerinin yanı sıra depo denetimleri de yapılıyor.

%100 Ekolojik Pazarlarda Neler Var?

· Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği halkla ilişkiler standı ve bilgi vermek, her türlü sorunuzu cevaplamak üzere Buğday Derneği çalışanları var.

· Pazarlarda bütün ürünlerin doğaya ve insan sağlığına zararlı olmadığını belgeleyen sertifikaları var.

· Ekolojik Pazarlarda domatesten ekmeğe, yoğurttan tekstil ürünlerine, makarnadan nar suyuna kadar çok çeşitli ekolojik ürünleri bir arada bulmak mümkün.

· Bu pazarlarda sohbet var. Aldığınız ürünün nerede, nasıl yetiştirildiğini öğrenebilir, hatta yöresel tariflerle sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

· Oyuncak standında ahşap oyuncaklar ve ilginç oyunlarla çocuklarınızla hoşça zaman geçirebilirsiniz. Ya da çocuklarınız burada Şule ablalarının denetiminde ekolojik oyuncaklarla oynarken siz alışverişinizi yapabilirsiniz.

· Şişli %100 Ekolojik Pazar’da Kasım 2009’dan bu yana naylon torba kullanımı kaldırıldı. Bakırköy %100 Ekolojik Pazar’da, açıldığı ilk haftadan itibaren naylon torba kullanılmıyor. Kartal ve Beylikdüzü pazarları da naylon torbasız alışverişe geçmek üzere.

· Plastik, kâğıt, metal ve kızartma yağı atıklarınızı pazarlardaki geri dönüşüm kutularına bırakabilirsiniz.

%100 Ekolojik Pazarlarla İlgili Gelişmeleri Nasıl Takip Edebiliriz?

· www.bugday.org ve ekolojikpazar.org web sitesinden,

· “%100 Ekolojik Pazarlar” Facebook grubundan

· Haftalık e-bültenimizden (bugday.org adresinden üye olabilirsiniz)

· Üyelerimize ücretsiz gönderilen Ekolojik Yaşam Rehberi’nden.

Sektörler:
Sayfa URL'si: